Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,09 kwietnia
Imienieny:
Maria, Marceli, Dymitr
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
radio elka - starosta kościański wyjaśnia
obrazek
Budowana niedawno droga ekspresowa nr 5 przechodzi między innymi pomiędzy miejscowościami Pelikan i Kokorzyn. Jako, że przecina drogę łączącą te miejscowości, powstał w tym miejscu wiadukt nad "eską". Po jednej stronie jezdni na wiadukcie wybudowano chodnik. - Chodnik zaczyna się w polu i kończy się w polu. Myślę, że przydałoby się połączyć te dwie wioski jakimś ciągiem pieszo-rowerowym - zwraca uwagę słuchacz. Jak tłumaczy w Pelikanie kończy się ścieżka pieszo-rowerowa,
potem zaczyna się kawałek pola, następnie jest wiadukt z chodnikiem, a za nim znów pole aż do Kokorzyna. - W okresie zmroku jest dość silne natężenie ruchu i pieszego i rowerowego, a taka ścieżka wpłynęłaby na bezpieczeństwo podróżujących i byłby to miły element turystyczny. Starosta jest przecież promotorem zdrowego trybu życia, a zwłaszcza jazdy rowerowej - wyjaśnia.

Skoro w temat został włączony starosta kościański, a droga jest powiatowa, to postanowiliśmy zapytać w starostwie o plany na temat tej drogi. Na odpowiedź czekaliśmy dość długo, ale w końcu nadeszła. Jak tłumaczy starosta, ścieżka, która powstała na wiadukcie zaplanowana została na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej, właśnie za sprawą powiatu. - Wówczas to doprojektowano poszerzenie wiaduktu o wspomnianą ścieżkę. Tak została też wykonana jej budowa i stąd jej początek i koniec obecnie w polu. Władze Powiatu Kościańskiego etapami przebudują całą drogę od Pelikana przez Kokorzyn, Szczodrowo do Sierakowa - odpowiada Henryk Bartoszewski.

Pierwszy etap tych działań właśnie się rozpoczyna. Wyremontowana zostanie droga w Szczodrowie za niemal 1,9 mln. zł. Zadanie to możliwe jest dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych i gminy Kościan. Drugi etap prac, obejmujący część ulicy Długiej i ulicy Szkolnej w Kokorzynie oraz odcinek Kokorzyn - Szczodrowo i odcinek Szczodrowo - Sierakowo jest w przygotowaniu do złożenia wniosku do Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020. Budowa przewidziana jest w roku 2021. - Trzecim etapem będzie właśnie dobudowa brakujących odcinków ścieżki pieszo-rowerowej pomiędzy Pelikanem i Kokorzynem. W związku z tym, że odcinek ten wymaga wywłaszczenia gruntów, w roku 2020 przygotowane zostaną mapy z niezbędnymi poddziałami do wywłaszczenia, w 2021 pełna dokumentacja techniczna poprzedzona przejęciem gruntów, a budowa planowana jest na rok 2022 - zaznacza starosta.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ