Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
Nowe możliwości dla sołectw i sołtysów
obrazek

Otrzymaliśmy postanowienie Marszałka Sejmu RP o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Sołectwo Nowych Możliwości” na rzecz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, który powstał z inicjatywy prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego ukonstytuował się w Koninie.

Inicjatywa  zakłada zmiany w ustawie o samorządzie gminnym oraz w kilku powiązanych z nią aktach prawnych, które mają na celu ustrojowe wzmocnienie sołectwa, sołtysa i współpracujących z nim rad sołeckich. Proponowane zmiany łączą się ze wzmocnieniem podmiotowości sołectwa bez naruszania ustrojowej pozycji gminy. Doprowadzi to do lepszego wykorzystania składników mienia komunalnego oddawanego do dyspozycji sołectw, sprawniejszej realizacji ich inicjatyw oraz pełniejszego zaangażowania kapitału społecznego małych miast i wsi w przedsięwzięcia rozwojowe.

Trwa zbiórka podpisów  na rzecz inicjatywy ustawodawczej pn. „Sołectwo Nowych Możliwości”. Jej projekt  przygotowany został przez grupę posłów skupionych wokół Ryszarda Wilczyńskiego, prekursora metody oddolnego budowania i wdrażania strategii rozwoju lokalnego zwanych „odnową wsi”.

Pierwsze 1.000 podpisów było konieczne do zgłoszenia inicjatywy Marszałkowi.

Żeby jednak projekt uzyskał bieg, musimy zebrać 100.000 podpisów. Cała trudność polega na tym, że zebrane podpisy nie mogą być dostarczone później niż do końca listopada, czyli 3 miesiące od daty postanowienia Marszałka Sejmu.

Więcej informacji zjadziecie Państwo na stronie KSS klikając TUTAJ.

Komentarze
18 STYCZEŃ 2020
Komentarz dodał: Jan Gryboś
pppppppppppppp
23 WRZESIEŃ 2018
Komentarz dodał: Hala M-K
Popieram projekt wraz z moimi mieszkańcami. Wyślemy listy z podpisami mieszkańców wspierających Inicjatywę Ustawodawczą ,, Sołectwo Nowych Możliwości " Komentarz dodała : Halina Myślińska-Kuśmierz
12 WRZESIEŃ 2018
Komentarz dodał: Grzegorz Smoczyk
" Doprowadzi to do lepszego wykorzystania składników mienia komunalnego oddawanego do dyspozycji sołectw, sprawniejszej realizacji ich inicjatyw oraz pełniejszego zaangażowania kapitału społecznego małych miast i wsi w przedsięwzięcia rozwojowe." Tyle sucha informacja !! Namawiam Panią Sołtys do rzetelnej analizy stanu rzeczy dzisiaj a propozycjami, i podzielenie się z mieszkańcami wsi własnymi refleksjami. Zapewne zebranie wiejskie informacyjne będzie niezbędne ?
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ