Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Nasze Sołectwo
obrazek
Wieś Hrebenne leży w połowie drogi pomiędzy Horodłem a Strzyżowem, na malowniczych pagórkach Grzędy Horodelskiej. Administracyjnie miejscowość przynależy do gminy Horodło, w powiecie hrubieszowskim, województwa lubelskiego. Tak więc sołectwo wchodzi w skład struktury administracyjne najdalej na wschód wysuniętej gminy Polski.

Pochodzenie nazwy wsi.

Są dwie wersje przekazu, które objaśniają nazwę miejscowości. Według pierwszej wersji nazwa Hrebenne wywodzi się od słowa "grzebienne" urobionego od wyrazu grzebień. Dlaczego właśnie grzebień i co to ma wsplnego z naszą wsią? Odpowiedzi należy szukać w ustnie podawanym przekazie, który mówi, że niegdyś mieszkańcy wsi, która była wsią służebną, trudnili sie wyrabianiem grzebieni, a że grzebień po ukraińsku brzmi "hrebeń" stąd "grzebienne", "hrebenne", dziś Hrebenne. Przyjmując logikę tego rozumowania, być może tak było. W obecnej chwili nie dysponujemy żadnymi dokumentami, które potwierdzałyby prawdziwość historyczną przytoczonego wywodu, natomiast w obszarze znaczeń językowych takie urobienie językowe jest uzasadnione.
Drugia wersja, podanie ustne głosi, że podobno w XV w. miejscowość naszą dotknęła zaraza morowa, która zdziesiątkowała jej mieszkańców. Umieralność była wówczs tak wielka, że wieś zamieniła się w jedno wielkie cmentarzysko, a wyraz ten często zastępowano wyrazem grzebowisko (od grzebania zwłok), zatem oznaczać to może, że nazwa miejscowa urobiona została od ukraińkiego hrebat`, hrebaty.
Nazwy lokalne
Obszar dzisiejszego Hrebennego podzielony jest na kilka mniejszych terytoriów, a każde z nich ma swoją, zwyczajowo przyjętą nazwę. I tak całość wsi tworzą: Stara Wieś /obszar najwcześniej zasiedlony/, Nowa Wieś /zabudowa powojenna/, Podhaje /część wsi pod nieistniejącym lasem; las = gaj, haj(ukr.), Dwór /od pałącu ostatnich właścicieli wsi/, Wyhadanka /część wsi przylegająca do Dworu od strony Horodła/oraz kolonie Za Lasem /część wsi od strony Rogalina/, Franusin / zabudowania od nieistniejacego domostwa Diadiuków/ i Wężykówka. Tereny uprawne administracyjnie należące do miejscowości także mają swoje nazwy lokalne.Tak więc grunty orne rolników z Hrebennego położone są na Bocianie, Czotwertkach, Zagumienkach, Reformie, Sachalinie, w Prowalach,, Wyłach, Za Wsią oraz na Strzyżowskiem. Na Bocianie hrebeńcy orza oraz sieją pospołu z horodelcami, a nazwa rejonu, jak sie łatwo domyśleć, pochodzi niechybnie od mnogości bocianów, które niegdyś bardzo upodobały sobie pobliskie łąki. Nazwa Czotwertki ma swoje żródło w języku ukraińskim, podobnie jak nazwa Wyły. Pierwsza to urobienie językowe od poletek/pól/ trzyćwierciowych(trzyćwiartki hektara = 1 morg). Nazwa Wyły(Wiły) przylgnęła do pól, które podzielone zostały rowami układającym się w kształt wideł. Mariana Góra - górka, z której niegdyś dzieciaki zimą zjeżdzały na sankach. Nazwa urobiona od imienia właściciela posesji, obok której górka się znajdowała. A zamieszkiwał tam śp. Marian Błazucki, który miał także syna o tym samym imieniu.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ